Tam, gdzie liczy się jakość – produkcja mebli i urządzeń gastronomicznych

GUS nie prowadzi oddzielnych statystyk dotyczących produkcji mebli technologicznych, kłopoty z policzeniem wielkości rynku mają też przedstawiciele branży. Jednak wytwórcy zgodnie przyznają, że rynek ten to co najmniej kilkaset tysięcy sprzedanych rocznie produktów. Samych zlewów i zlewozmywaków ze stali nierdzewnej (to jedyne wyroby z tej gałęzi wyszczególnione w państwowych statystykach) wytworzono w Polsce ponad 418 tys. sztuk.

Branża, o której mowa w ostatniej dekadzie zanotowała niebywały wzrost wielkości produkcji. Od 2000 r. przekroczył on już 500 proc. Po przeliczeniu tych danych na ilości zużywanej stali okazuje się, że producenci mebli gastronomicznych mogą generować od 3 do 5 proc. udziału w ogólnym zużyciu stali nierdzewnej w Polsce. Mimo iż jest to sektor raczej drobnych producentów i zamówień małych wartości, jako całość budzi szacunek. 

Branży pomogły unijne przepisy

Główne czynniki, które zdecydowały w ostatnich latach o gwałtownym wzroście popytu na meble ze stali nierdzewnej to po pierwsze decyzje administracyjne, a po drugie – rosnący potencjał sektora gastronomicznego. Kluczowe znaczenie miał wymóg wdrożenia systemu HACCP w Polsce od 1 maja 2004 r. Jest to system mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności na każdym etapie produkcji i obrotu produktami spożywczymi. Do jego wdrożenia zobligowany jest każdy zakład, zajmujący się produkcją, przetwarzaniem, magazynowaniem i transportowaniem żywności.

Oczywiście w żadnym dokumencie nie jest zapisane, że branża gastronomiczna musi używać mebli ze stali nierdzewnej, jednak określone wymagania co do materiałów, które mają kontakt z żywnością (nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia człowieka, powodować zmian w składzie żywności lub powodować pogorszenia jej cech organoleptycznych) jednoznacznie stawiają ten materiał na uprzywilejowanej pozycji, a urzędnicy zalecają jego stosowanie. Wszystkie meble i urządzenia produkowane przez naszą firmę są wykonane ze stali nierdzewnej w gatunku 304, odpornej na działanie produktów spożywczych, zachowując przez cały czas ładny i estetyczny wygląd, nie ulegają korozji, a ich konstrukcja sprawia, że są funkcjonale i ergonomiczne. Wyroby posiadają świadectwo Państwowego Zakładu Higieny oraz certyfikat Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Żywnościowej – tłumaczy Damian Adamek, Specjalista ds. kluczowych klientów z firmy Weindich.

Przewaga indywidualnych zamówień

Meble dla gastronomii to pojęcie obszerne, obejmujące całą gamę produktów. Najwięcej wykonuje się stołów technologicznych, szafek i zlewozmywaków. Meble te trafiają na wyposażenie kuchni w restauracjach i stołówkach, masarni i zakładów wędliniarskich, ośrodków przetwórstwa warzyw i owoców czy piekarni. Oprócz standardowych produktów, firmy z branży produkują i dystrybuują również meble i urządzenia specjalistyczne, m.in. komory wędzarnicze, wanny i baseny, okapy, wózki, kosze do sterylizacji a także meble do wyposażenia sklepów spożywczych. Sprzęt ten produkowany jest najczęściej ze stali nierdzewnej gatunku 304, czasami 316. Podstawowym przerabianym wyrobem jest blacha, w mniejszych ilościach również rury, profile kwadratowe i prostokątne, kątowniki oraz pręty. Najpopularniejsze formaty kupowanych arkuszy to 1x2 m i 1,25 x 2,5 m. Producenci zazwyczaj zaopatrują się w gotowe formaty, choć wielu z nich dysponuje zaawansowanymi urządzeniami do obróbki stali. To konieczność wynikająca ze specyfiki branży.

Wszystkie meble są robione na zamówienie i dostosowane do wymagań klientów, dlatego musimy być przygotowani, aby wykonać na życzenie klienta każdy rozmiar i kształt towaru – zdradza Damian Adamek.

Wczytywanie...